Witamy na Recenzowisku.

Zanim się zgłosisz, przeczytaj regulamin, ponieważ niepoprawne zgłoszenia nie będą brane pod uwagę. Zapraszamy wszystkich!

NABÓR OTWARTY! PROSIMY PRZESYŁAĆ ZGŁOSZENIA ZGODNIE ZE WZOREM I NA MAILA PODANEGO W ZAKŁADCE! CZEKAMY NA NOWE DUSZYCZKI!


ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE ORGANIZOWANYM PRZEZ KATALOG OPOWIADAŃ O WAMPIRACH. SZCZEGÓŁY NA PODSTRONIE.

|25| Harry Potter i Anioł Życia

Edytuj post

Cześć wam! Z tej strony Nightingale i przychodzę do was z recenzją
bloga http://hp-i-aniol-zycia.blogspot.com/2014/09/rozdzia-2.html napisanego przez AniaXXX
- Wygląd (9/20) 
W tym:
~ Wielkość czcionki, wyjustowany tekst (7/10)
Według mnie czcionka jest za duża. Mogłaby być nieco mniejsza. Tekst jest wyjustowany, jednak czasami zdarza się, że część notki jest zapisana na innym kolorze tła niż reszta, przez co opublikowana praca staje się mniej estetyczna.
~ Odczucia do kolorystyki bloga, jak i całego szablonu (2/10)
Połączenie koloru błękitnego z białym bardzo mi się podoba. Te kolory sprawiają, że blog jest jasny, czytelny. Nagłówek kompletnie nie pasuje do kompozycji, menu ustawione zaraz pod nim również nie ukazuje się najlepiej. Oprócz tego wszystkie białe obramowania są pomyłką. Przerywane linie są zdecydowanie za grube i wynikiem tego jest to, że czytelnik bardziej zwraca uwagi na nie, niż na samą treść bloga.
- Treść ( 53/90)
W tym:
~ Styl pisania (3/10)
Nie wiem jak określić to jak piszesz. Czasem myślę, że całkiem dobra z ciebie blogger'ka, a następnie czytam notkę i przed oczami widzę dziewczynę, której gramatyka jest obca.
Musisz nauczyć się pisać swoje myśli w taki sposób, aby były dla każdego czytelne. Nie zawsze ci się to udaje.
Nicole natomiast gdy miała roczek została adoptowana przez francuskiego ministra magii, który wraz z żoną zginęli sześć miesięcy wcześniej, zostawiając dwie córki, jedenastoletnią Laurę, która był ich biologicznym dzieckiem, i czternastoletnią Nicole.
Jaki jest sens tego zdania? Czytając to za pierwszym razem myślałam, że ci rodzice zginęli, a sześć miesięcy później adoptowali córkę. Poprawny zapis powinien wyglądać tak:
Nicole natomiast, gdy miała roczek została adoptowana przez francuskiego ministra magii. Niestety wraz z żoną zginął sześć miesięcy temu, zostawiając dwie córki. - Jedenastoletnią Laurę, która była ich biologicznym dzieckiem i czternastoletnią Nicole.
Już w tym zdaniu da się zauważyć, że masz również problem z interpunkcją, oraz piszesz dużo zdań wielokrotnie złożonych, które lepiej brzmią kiedy są krótsze i na odwrót.
wszystkie były tego pewne, jednak w oczach całej trójki widoczne były łzy, w końcu żegnały się na dłuższy czas.
Poprawnie:
Wszystkie były tego pewne, jednak w oczach całej trójki widoczne były łzy. W końcu żegnały się na dłuższy czas.
Zauważyłam również, że i literówki nie są ci obce. Można pomyśleć, iż literówka, to nie zbyt duży błąd, ale jeśli ktoś ma 'alergię' na tego typu rzeczy może zrazić się do danej pracy, nawet jakby była nie wiadomo jak dobra pod względem treści.
Oprócz tego często powtarzasz wyrazy. W ciągu pierwszego i drugiego rozdziału przeczytałam po kilkanaście razy "potem", "wina", "młoda", "sen", "i". Staraj się zamieniać te wyrazy na inne, tak, aby tych powtórzeń było jak najmniej. 
Nie są to wszystkie błędy jakie znalazłam, lecz większość dotyczyła rzeczy wymienionych powyżej, dlatego też nie będę ich wypisywała.
~ Fabuła ( 9/10)
Cała historia jest dosyć ciekawa. Nie czytam opowiadań związanych z tematyką Harry'ego Potter'a, ale ta historia mnie zaciekawiła. Jednak zauważyłam, że posiłkujesz się wydarzeniami z książki J.K.Rowling. 
~ 'Prędkość' akcji (5/5)
Nic nie dzieje się ani za szybko, ani za wolno. Wszystkich informacji dowiadujemy się w odpowiednim momencie.
~ Sposób zaciekawienia czytelnika (5/10)
Wygląd bloga odpycha, tak samo jak ilość błędów interpunkcyjnych, czy składniowych zdań, dlatego trzeba być naprawdę upartym, aby wczytać się w opowiadanie, ponieważ samo w sobie jest ciekawe.
~ Umiejętność tworzenia świata przedstawionego oraz jego bohaterów (10/15)
Kiedy wprowadzasz kogoś nowego do opowiadania opisujesz jego wygląd, przez co od razu możemy wyobrazić sobie jak dana osoba wygląda. Trochę gorzej jest ze światem przedstawionym. Opisy są krótkie i czasami nie wystarczają, aby dobrze 'zobaczyć' jak coś wyglądało.
~ Opisy (przedmiotów, krajobrazu, przeżyć/uczuć) ( 2/10)
Tutaj również się nie popisałaś. Rozumiem, że piszesz w trzeciej osobie, ale przeżycia bohaterów są bardzo słabo opisane, jeśli już o nich wspominasz. Co do krajobrazu, to w rozdziale ósmym bohaterowie opowiadania wychodzą na spacer do parku, który w ogóle nie jest opisany. Nie wiemy o nim kompletnie nic. Ani jak wyglądał, czy choćby co się tam znajduję. Jedyną informacją o nim są dwie ławki stojące na wprost siebie.
~ Zapis dialogów ( 3/5)
Czasami zapisujesz go dobrze, czasami źle. Nie wiem, czy to dlatego, że piszesz szybko, czy nie, ale musisz jeszcze nad poprawnym zapisem popracować.
- To rozumiem, czy może mi pan, to znaczy Remusie - poprawiła się widząc jego minę - czy możesz mi powiedzieć dlaczego dopiero teraz cię poznałam, z tego co mi wiadomo to rodzice chrzestni przejmują opiekę nad dzieckiem w razie ich śmierci.
Poprawnie
- To rozumiem. Czy może mi pan, to znaczy Remusie - poprawiła się widząc jego minę. - Czy możesz mi powiedzieć dlaczego dopiero teraz cię poznałam? Z tego co mi wiadomo, to rodzice chrzestni przejmują opiekę nad dzieckiem w razie ich śmierci.
~ Interpunkcja (2/10)
Czasem jest dobrze, a czasem fatalnie. Masz tendencję do dawania przecinków tam gdzie powinna być kropka, albo w ogóle ich nie stawiasz.
~ Spójność tekstu (14/15)
Tutaj w gruncie rzeczy nie mam do czego się przyczepić. Na początku znalazłam jedno czy dwa niezrozumiałe dla mnie opisy, ale później wszystko jest jasne i czytelne.
- Podsumowanie:

W sumie otrzymujesz 62 punkty i jest to ocena Dostateczna.

~ Uwagi/rady dla autora opowiadania
Zanim opublikujesz rozdział sprawdź go kilka razy. Staraj się zwracać większą uwagę nad dużymi literami po myślnikach w dialogach. Tam wszędzie jest rozpoczęte nowe zdanie. Poćwicz interpunkcję, ponieważ trochę z nią kulejesz. Spróbuj również zmienić wygląd bloga, aby bardziej zaciekawić potencjalnego czytelnika. Jeśli sama nie umiesz go wykonać możesz zgłosić się o zrobienie. Jest wiele blogów zajmujących się tworzeniem grafiki.

~Nightingale.

1 komentarz

  1. Ślicznie dziękuję za ocenę. Myślę, że to bardzo mi się przyda. Miałam nadzieję, że nie będzie gorzej, ale dobry dostateczny nie jest zły. Część błędów, które zauważyłaś robię z pośpiechu i braku chęci do sprawdzenia po kilka razy tego co publikuję. Chodzi mi tu głównie o błędy interpunkcyjne, bo ja te wszystkie zasady znam. Postaram się dostosować do twoich rad, szczególnie jeśli chodzi o długość zdań. Jeszcze raz dziękuję za obiektywną ocenę i obiecuję poprawę ;)

    OdpowiedzUsuń

© Agata | WioskaSzablonów.