Witamy na Recenzowisku.

Zanim się zgłosisz, przeczytaj regulamin, ponieważ niepoprawne zgłoszenia nie będą brane pod uwagę. Zapraszamy wszystkich!

NABÓR OTWARTY! PROSIMY PRZESYŁAĆ ZGŁOSZENIA ZGODNIE ZE WZOREM I NA MAILA PODANEGO W ZAKŁADCE! CZEKAMY NA NOWE DUSZYCZKI!


ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE ORGANIZOWANYM PRZEZ KATALOG OPOWIADAŃ O WAMPIRACH. SZCZEGÓŁY NA PODSTRONIE.

|52| I knew

Edytuj post

Kolejna recenzja dotyczy bloga "I knew" autorstwa Julkaa aaa
http://too-late-for-me.blogspot.com/

— Wygląd (17/20)  
W tym:
~ Wielkość czcionki, wyjustowany tekst (7/10)
Wielkość czcionki może być. Stosujesz akapity, jednak tekst nie jest wyjustowany, a pierwszy rozdział był napisany inaczej, niż reszta opowiadania. 
~ odczucia do kolorystyki bloga, jak i całego szablonu (10/10)
Szablon jest bardzo ładny. Ogólnie bardziej podobają mi się ciemniejsze kolory, ale twój prezentuje się dobrze.
— Treść(41/90) 
W tym:
~ Styl pisania (8/10)
Nie jest najgorszy, ale nie jest też świetny. Nie zauważyłam jakiś większych błędów, jednak twój styl pisania można by poprawić. Więcej tego tematu poruszę niżej.
~ fabuła (3/10)
Ogólnie nie jest zła. Nie czytam opowiadań stricte o Justinie, jednak fanfictions są pisane w podobnych tematykach. Według mnie twoja fabuła nie różni się zbyt wiele od innych. Sławny koleś zakochuje się w zwykłej dziewczynie od pierwszego wejrzenia. Banał.
~ 'prędkość' akcji (1/5)
Tutaj strasznie galopujesz. Już w trzecim rozdziale widać, jak akcja 'gna', bo to nie jest normalne, że w drugim dniu znajomości chłopak wie gdzie mieszkasz (a wcale mu o tym nie mówiłaś), jak gdyby nigdy nic wchodzi do twojego domu i wyjada kanapki, które przygotowałaś sobie na śniadanie. Pomijam już fakt, że ciebie nimi karmi. Takie zachowanie może być przypisane przyjacielowi, ale na pewno nie osobie, którą zna się dwa dni. Zwolnij trochę.
~ sposób zaciekawienia czytelnika (2/10)
Jedyne, co mnie zaciekawiło, to szablon. Akcja 'leci' jak szalona, styl pisania jest średni, a fabuła jest oklepana.
~ umiejętność tworzenia świata przedstawionego oraz jego bohaterów (2/15)
Tutaj też jest kiepsko. Wiem tylko, gdzie chodziła, była. Gdzie opisy? Rozumiem, że głównym bohaterem jest Justin, ale to nie oznacza, że nie może zostać opisany w rozdziale. Tak samo inne osoby. W trzeci rozdziale szatyn spotyka swoje fanki i tutaj również jest to samo. Wiemy tylko jak mają na imię. A wygląd, czy ubiór? Można pomyśleć, że to szczegóły, ale dzięki nim łatwiej wyobrazić sobie czytane opowiadanie.
~ opisy (przedmiotów, krajobrazu, przeżyć/uczuć) (1/10)
O uczuciach coś wspominasz. Reszta 'leży i kwiczy'. Pomieszczeniami w ogóle się nie interesujesz, a to duży błąd, ponieważ czytelnicy chcą wiedzieć, gdzie dzieje się akcja opowiadania. Opisy krajobrazów również nie istnieją. Wiemy, że Justin chodzi z Ashley na spacery do parku, ale jak on wygląda? Co w nim się znajduje, prócz wspomnianej (w pierwszym, bądź drugim rozdziale) ławki?
~ zapis dialogów (3/5)
Nie jest najgorzej. Oprócz tego, że jest ich mało, to czasami tylko robisz małe błędy.


- Cześć mamo. Co u ciebie?- powiedziałam z sztucznym entuzjazmem.

— Cześć mamo. Co u ciebie? – powiedziałam ze sztucznym entuzjazmem.
Po pauzie oraz przed nią dajemy spację.
I tutaj chciałabym zwrócić uwagę na dywizy, o których było głośno. Poprawnie powinny zostać użyte pauzy i półpauzy. Wiem, że nie każdy wie, jak je zrobić, więc już wytłumaczę.


Pauzy – lewy alt, oraz na klawiaturze numerycznej 0151.

Półpauzy – lewy alt, oraz na klawiaturze numerycznej 0150.
~ interpunkcja (9/10)
Nie zauważyłam, aby była to twoja słaba strona. Raczej nie popełniasz błędów interpunkcyjnych. Radziłabym tylko, abyś ograniczyła używanie spójnika "i". Jest dużo zamienników takich jak "oraz", "po czym", "następnie".
~ spójność tekstu (15/15)
Tekst jest spójny. Piszesz, kiedy jest perspektywa dziewczyny, a kiedy chłopaka. Ciężko jest się pogubić.
— Podsumowanie:
Łącznie otrzymałaś 58 punktów i jest to ocena dostateczna.
~ uwagi/rady dla autora opowiadania:


Spróbuj wymyślić coś, co odróżniałoby ten blog od innych. Staraj się dodawać więcej opisów postaci, miejsc, oraz zwolnij tempo akcji. Myślę, że dzięki temu twoje opowiadanie będzie stawać się coraz lepsze.Nightingale

2 komentarze

 1. " W trzeci rozdziale" - trzecim (nie chciałem Ci wytykać błędu, ale skoro już przeczytałem recenzję i zauważyłem, to pomyślałem, że lepiej napisać, bo może edytujecie posty i poprawiacie błędy).
  Wiesz co, co do tych pauz i półpauz to trochę przesada. Spację rozumiem, ale pauzy i półpauzy - nie każdy ma klawiaturę numeryczną, ja np w laptopie nie mam, a pisząc rozdziały na telefonie czy tablecie też nie każdy ma funkcje by wykonać taki manewr. Wydaje mi się, że w czytaniu te pauzy, półpauzy i minusy nie robią dłużej różnicy. Dużo bardziej zwraca się uwagę na brak spacji.
  Co do reszty recenzji, to bardzo mi się podoba, jest niemal perfekcyjna (piszę "niemal" byś nie pękła z dumy - taki żarcik). Ogólnie to ten blog jest chyba jedynym aktywnym z recenzjami, które nie są prześmiewcze i odbywają się bez głupich, pseudośmiesznych gifów i obrazków - chwała Wam za to.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nope, to nie jest przesada. Używanie dywizów w dialogach to błąd. To jest znak ortograficzny: ma służyć budowie, dzieleniu, rozłączaniu wyrazów. Teoretycznie to nie jest nawet znak interpunkcyjny.

   Oj, robią różnicę, i to wielką. Jak ktoś kompletnie nie zwraca uwagi na estetykę tekstu, to prawdopodobnie niezbyt się przejmuje takimi rzeczami i to pomija.
   Ale jak kto woli :)

   Usuń

© Agata | WioskaSzablonów.